Dostluk Yüzme Günü ( Datça - Sömbeki )

Dostluk Yüzme Günü
Her yıl 1 Eylül Barış gününde düzenlenen etkinlikte iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek ve sporun barışa olan katkısını göstermek ana amaç olarak belirlenmiştir. .Bu etkinliğin Türk-Yunan halkının dostluğuna ve dünya barışına katkısı büyüktür.

Bu organizasyon Türk-Yunan Dostluk Federasyonu tarafından desteklenmektedir. Yüzücüler Datça-Sömbeki arasında buluşmakta ve aynı gece Datça ve Sömbeki adasında iki toplumun katılımıyla kutlamalar yapılmaktadır.

Sinema Günleri

Sinema Günleri

Türk sinemasının seçkin örneklerini izleyen ve bu filmlerin başrol oyuncularını yakından tanıyan, onların elini tutan, fotoğraf çektiren sinema severler için Datça'da, Ustaya Saygı Sinema Günleri, unutulmaz bir “milat” oldu. Çünkü ancak beyaz perdede ve televizyon ekranlarında gördüğü ve hayranı olduğu sanatçılara bu denli yakınlaşacağı aklının köşesinden bile geçmeyen sinema severler, onur konuğu olan Türkan Şoray, onu yalnız bırakmayan arkadaşları Aytaç Arman, Erol Günaydın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Eşref Kolçak gibi efsane olmuş sinema oyuncuları ile söyleşi yapma olanağı buldu, onların ellerini tuttu, sarmaş dolaş fotoğraf çektirdi.

Badem Festivali

Badem Festivali
Datça Belediyesi tarafından düzenlenen Badem Festivalinde Datça'nın dünyaca ünlü bademi tanıtılmakta ve yöresel tatlar konuklar tarafından denenmektedir.

Temmuz ayında Datça'yı ziyaret edenler badem ağaçlarının en çiçekli ve güzel olduğu dönemi gözleriyle görebilirler.

 


Uçurtma Festivali

Uçurtma Festivali

Datça Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Uçurtma Şenliği Reşadiye Uçurtma Tepesi’nde büyük katılımla gerçekleşmektedir. Datça Belediyesi tarafından 500 uçurtmanın dağıtıldığı şenliğe vatandaşlar ve çocuklar katılır . Uçurdukları uçurtmalarla adeta çocukluklarına dönen yöneticilerde renkli görüntüler yaratırlar.

 

 


Resim Festivali

Resim Festivali

Datça'da her yıl Mayıs ayının ilk haftasında düzenlenen resim şenliği çok renkli görüntülere sahne oluyor. Muğla başta olmak üzere Ege ve Akdeniz bölgesinden okullarda bu şenliğe katılıyorlar ve Atatürk Caddesi booyunca çocuklar resimleri birbirlerine ekleyerek harika bir görüntü oluşturuyorlar.

Rüzgar Sörfü

Rüzgar Sörfü

Datça Belediyesi ve Türkiye Yelken Federasyonunun
işbirliği ile düzenlenen Türkiye Windsurf
Şampiyonası yarışları her yıl Datça'da start alıyor.
19-21 Haziran arasında yapılan yarışmalara ilgi
her geçen yıl daha artıyor.
Datça Rüzgar Sörfü açısından çok uygun bir yer.
Rüzgar özellikle yazları her zaman var,öğleden sonra
kuzeyden esen rüzgarlar bunun için çok uygun.Ayrıca
etrafını çeviren kara parçaları ile Datça bir göl
gibi güvenli


Edebiyat Günleri

Edebiyat Günleri

Datça Belediyesi ve Edebiyatçılar Derneği işbirliği ile düzenlenen " Datça Edebiyat Günler i", 12-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

Etkinliğin ilk günü olan 12 Ağustos'ta usta şair Can Yücel, Müze Evi'nde, Can Yücel Kahvesi'nde, Can Yücel Anıt Mezarı'nda gün boyu anılıyor. Aynı gün, Yücel'in Türk çiftçilerinin yerli tohum kullanmalarına yönelik vasiyetinin ele alınacağı bir açık oturum düzenleniyor.